Za učinkovit kontroling je značilno naslednje: pomaga pri doseganju organizacijskih ciljev, omogoča optimalno izrabo virov, ocenjuje natančnost izvajanja, motivira zaposlene, zagotavlja uspešno prihodnje načrtovanje s pregledom standardov, izboljšuje splošno uspešnost samega podjetja in zmanjšuje možnost napačnih poslovnih odločitev.
Kontroling in načrtovanje poslovanja podjetja sta med seboj povezana, saj kontroling nudi pomemben vložek v naslednji cikel načrtovanja poslovanja samega podjetja. Kontroling je zato funkcija preverjanja napak, nadzor nad tem, kje bi podjetje lahko naredilo napake, ki bi bile lahko tudi usodne, ter sprejemanje popravnih ukrepov, še preden se napake zgodijo. S pomočjo kontrolorjev, ki opravljajo nadzor, lahko podjetje veliko pridobi in se izogne napakam, ki bi bile lahko usodne. Obenem pa odkrije priložnosti podjetja, močne točke, ki lahko pripomorejo k še uspešnejšem poslovanju podjetja.
Zakaj izvajati dodatni nadzor?
Uspešen kontroling vzpostavi standarde, postavi cilje, ki jih je potrebno doseči, da podjetje sčasoma doseže cilje, ki jih je zastavilo poslovodstvo. Kontroling meri tudi dejansko uspešnost pri uresničevanju zastavljenih standardov na več področjih. Tako lahko poslovodstvo vidi, kateri segmenti podjetja so uspešni in kje so potrebne spremembe. V naslednjem segmentu kontroling primerja stopnjo razlike med dejansko učinkovitostjo in postavljenimi standardi, da lahko poslovodstvo sproži korektivne ukrepe in odpravi napake v dejanski učinkovitosti delovanja samega podjetja ali dela podjetja. Učinkovit kontroling tako omogoča poslovodstvu, da se izogne okoliščinam, ki bi lahko privedle do propada podjetja, obenem pa poudari točke, kjer bi podjetje lahko postalo še bolj uspešno.
Kdo izvaja kontroling v podjetju?
Kontroling izvajajo za to posebej usposobljeni računovodje. Tako je računovodjem, ki se ukvarjajo z drugimi stvarmi, ter tudi vodilnim v podjetju, prihranjen čas in energija, da se osredotočijo na druge naloge. Kontrolorji pa s svojim specifičnim znanjem pomagajo pri pravočasnih korektivnih ukrepih, ki jih mora sprejeti poslovodstvo za nadaljnje uspešno vodenje podjetja. Kontrolorji se osredotočajo na zunanje in notranje dejavnike v podjetju in tako lahko v vsakem trenutku povejo, kaj je v podjetju potrebno spremeniti za uspešnejše poslovanje.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.