Slovarji so zakladnice besedišča nekega jezika in stroke, ki ga slovar pokriva. Če ostanemo pri enojezičnih slovarjih, jih lahko razdelimo v dve skupini. Na eni strani so tradicionalni večji slovarji, ki temeljijo na zgodovinskih principih in navajajo zgodovino besede in etimologijo. Na drugi strani pa imamo slovarje izdelane po sinhronem načelu.
Dober primer prvega je v več knjigah izdani Oxford English Dictionary oz. oxfordski angleški slovar (OED). OED je slovar, ki temelji na historičnem načelu. Na prvem mestu je etimologija besede, za njo pa najstarejši znani pomen besede. Najnovejši razvoj je predstavljen čisto na repu gesla. Ker je pomen besede nestabilen in se precej hitro spreminja, se zato v takem slovarju zdajšnji pomen besede nahaja na zadnjem oziroma skoraj zadnjem mestu, pred njim pa je eden ali več zastarelih oziroma redkih pomenov.
Sinhroni slovarji pa v osnovi obrnejo vrstni red pomenov in najnovejši pomen umestijo na prvo mesto. Ukvarjajo se predvsem s konvencionalnimi pomeni in rabo ter ne toliko z zgodovinskimi in etimološkimi raziskavami.
V zadnjem času pa velja omeniti predvsem spletne slovarje med katerimi prednjači slovensko angleški slovar, do katerega dostopate popolnoma brezplačno.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.