Čustvene napetosti, s katerimi se srečuje vsak od nas, lahko privedejo do težav z duševnim zdravjem. V zadnjem času pa se vedno bolj zavedamo, da so tudi za nastanek mnogih telesnih bolezni razlogi prav tako psihične narave. Do telesnih bolezni pride namreč zaradi spleta številnih vrst dejavnikov, kamor spadajo tudi psihološki in kulturni dejavniki.
Vsak človek se na sebi lasten način odzove na čustveni stres, ki ga doživlja. Čustveni pretresi na primer vplivajo na to, v kolikšni meri se je telo sposobno ubraniti pred okužbami in kako hitro se opomore po bolezni. Za precej telesnih bolezni je tako znano, da pri njihovem nastanku še posebej pogosto sodelujejo psihični dejavniki. Med te bolezni spadajo recimo migrena, astma, sindrom razdraženega črevesja, čir na želodcu, artritis, alergije… Čeprav so psihosomatske bolezni lahko povezane skoraj s katerimkoli delom telesa, pa so najbolj pogosto povezane z organi, ki so izven našega zavestnega nadzora. Vendar pa je nemogoče dokazati, ali je določena bolezen popolnoma fizičnega ali psihičnega izvora. Čir na želodcu je včasih veljal kot bolezen, ki jo povzročajo psihični dejavniki, vendar pa so kasneje odkrili, da jo v večini primerov povzroči posebna vrsta bakterije. Kljub temu pa vseeno precej oseb, ki tudi imajo to bakterijo, nikoli ne zboli za čirom na želodcu.
Pojem psihosomatski se tako nanaša na telesne simptome, ki so posledica psihičnih dejavnikov. Naše čustveno doživljanje je tesno prepleteno s telesnimi odzivi in pogosto se tega niti ne zavedamo. Recimo takrat, ko se zaradi čustvene bolečine v naših očeh pojavijo solze ali ko je nekomu nerodno in zardi. Vendar pa ti telesni odzivi niso bolezenski. Šele ko psihosomatski simptomi pričnejo ogrožati naše zdravje in vsakodnevno življenje, govorimo o psihosomatski bolezni. Psihosomatske bolezni dejansko prikrivajo čustvene napetosti, ki jih povzročajo. Bolniki se tako ne zavedajo, da je vzrok za njihove težave psihičnega izvora in lahko prehodijo dolgo pot od vrat do vrat različnih zdravnikov specialistov, ki pa pogosto sploh ne morejo najti telesnega vzroka za njihovo bolezensko stanje. Čustvene napetosti, ki privedejo do telesnih simptomov, so večinoma potlačene v nezavednem in niso dostopne bolnikovi zavesti. Posameznik dejansko raje občuti fizično bolečino, kot pa da bi prišel v stik s čustvenimi napetostmi, čeprav se tega ne zaveda.
Za zdravljenje psihosomatskih bolezni se tako ne uporabljajo le zdravila, temveč se je potrebno posvetiti tudi psihičnim vzrokom, ki so tudi prispevali k nastanku bolezni. Za to pa je na voljo psihoterapija. Ko v psihoterapiji pacient prične odkrivati, kaj se skriva v njegovem nezavednem, kar bi lahko privedlo do nastanka telesne bolezni, se že prične proces zdravljenja. Ko se te nezavedne vsebine ozaveščajo, ni več potrebno, da bi telo opozarjalo na te potlačene vsebine in tako simptomi postopoma izginejo. Simptomi namreč ne opravljajo več te funkcije, da bi morali opozarjati na potlačene čustvene napetosti. Preko spleta lahko poiščete psihoterapevta v Ljubljani, če boste iskali za pojmi psihoterapija Ljubljana, psihoterapevti Ljubljana ali kaj podobnega, ki vam bo lahko pomagal raziskati čustvene vzroke, ki so privedli do nastanka psihosomatskih bolezni.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.