Povratna dražba je vrsta dražbe, v kateri se vlogi kupca in prodajalca zamenjata. V običajni dražbi kupci namreč tekmujejo za pridobitev blaga ali storitev s ponujanjem vedno višjih cen. Na povratni dražbi prodajalci med seboj konkurirajo za pridobitev posla od kupca, cene pa se običajno zmanjšajo ker se prodajalci medsebojno slabšajo. Povratna dražba je podobna edinstveni dražbi ponudb, ker osnovno načelo ostaja enako; vendar pa ponudba dražbe sledi tradicionalnemu formatu dražbe, saj je vsaka ponudba še vedno zaupna in je po končani dražbi zmagovalec jasno določen.
Za poslovne dražbe se izraz nanaša na določeno vrsto postopka dražbe (imenovan tudi dražba javnih naročil ali e-dražba), ki pa se pogosto uporabljajo v vladnih javnih naročilih in zasebnem sektorju. Za dražbe potrošnikov se izraz pogosto uporablja za sklicevanje na prodajne procese, ki delijo nekatere značilnosti z dražbami, vendar ne nujno v tradicionalnem smislu. Če torej uporabimo te dražbe v kontekstu, se najbolj uporabljajo za e – nabavo, strategijo, ki se uporablja z nakupom kot delom neke strateške nabavne ali druge dejavnosti oskrbe. Ponudnikom omogoča, da tekmujejo v spletu v realnem času in spreminjajo način, kako podjetja izbirajo in se obnašajo s svojimi dobavitelji po vsem svetu. Izboljša učinkovitost procesa pridobivanja in olajša dostop do novih dobaviteljev.
To lahko v prihodnosti vodi tudi do standardizacije postopkov nabave, zmanjšanega cikla naročil, ki pa podjetjem omogoča da znižajo cene in na splošno zagotavljajo višjo raven storitev. Na tipični dražbi prodajalec ponuja artikel, ki ga želi prodati. Potencialni kupci lahko brez težav podajo ponudbo na predmet prodaje dokler se rok ne izteče. Kupec z najvišjo ponudbo dobi pravico do nakupa izdelka s ceno, ki pa je določena na koncu dražbe. Je pa bilo z leti raziskav tudi ugotovljeno, da so povratne dražbe primernejše v panogah in sektorjih, kot denimo oglaševanje, potrošni materiali, kurirske storitve in tako dalje.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.