Prek kratkim se je moja kolegica odločila za selitev na svoje. Ne povsem na svoje, šla je v najem. Pregledala je ogromno stanovanj v okolici svoje službe. Pri tem je popolnoma pozabila na ogrevanje. Na ogrevanje hiše ali stanovanja je potrebno misliti že pred nakupom. Po več mesecih iskanja je našla svoje sanjsko stanovanje. Ravno prav spalnic, kuhinja z primernim razgledom. Pohištvo je bilo malo rabljeno in lepo. Lastnik ji je ponudil sprejemljivo ceno najemnine. Bolj okvirno je opisal ostale stroške in ji pozabil omeniti še ogrevanje.
Prejšnji teden sem jo obiskala v njenem lepem, prostornem stanovanju z razgledom. Zavita v odejo je smrkala na kavču pred televizijo. Ogrevanje stanovanja z ogromnimi okni in hodniki bi bilo že običajno kar zahtevno delo. Po nakupu zaloge olja za celo zimo je ugotovila, da peč ne deluje. Po nekaj dnevih so bili radiatorji še vedno hladni, ona pa se je preselila v najmanjši prostor. S seboj je vzela odejo in električno pečko. Lastnik se je najavil na obisk, napako bo baje odpravil takoj ko utegne.
Na ogrevanje pogosto pomislimo šele, ko ga potrebujemo. Vsekakor pa je dobro že ob ogledu stanovanja pregledati prostore in povprašati lastnika, kako se je grel prejšnji najemnik. Povedati nam mora tudi, kakšni so običajni stroški gretja in kako skrbi za grelna telesa. Kdaj je bila peč nazadnje pregledana?
Na ogrevanje stanovanja močno vpliva tudi razpored prostorov. Običajno potrebujemo višjo temperaturo v dnevnem prostoru in nižjo v spalnici. Pomembno je tudi, da so vmes kvalitetna vrata in da nam okna dobro tesnijo. Tako bomo zimo preživeli v toplem stanovanju in ne drhteči na fotelju, zaviti v odejo.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.