Vse več ljudi se v zadnjem času odloča za nakup nepremičnin, ki jih prodaja javna dražba. Tukaj so cene tudi do polovice nižje in najde se prav vse, kar vam pade na pamet. In če ste tudi prav sedaj v postopku nakupa le – te, si najbrž postavljate veliko vprašanj, eno izmed njih pa so tudi davki. V postopku nakupa vas zato lahko doletita dve obliki davka, eden na promet nepremičnin in drug na dodano vrednost, torej DDV. In kje ter na kakšen način davek na dodatno vrednost plačate?
Velja, da jo plača vsak, ki kupi nepremičnino še pred prvo uporabo in ki opravlja ekonomske dejavnosti neodvisno. Prav tako je vplačilo tudi, če se nakazilo zgodi vsaj dve leti pred prvo uporabo stanovanja ali hiše, ki jo kupujete. Zato za ta davek velja 22 % vplačilo davka, medtem ko za prodajo stanovanjske nepremičnine le 9,5 % davek, ampak mora spadati v politiko sociale. Tukaj je pomembno tudi preveriti kvadraturo stanovanjskega objekta, saj ne sme presegati 250 metrov na kvadrat.
Seveda pa je možno tudi to, da nepremičnina, za katero se zanimate nima ne ene ali druge značilnosti in v tem primeru se navadno plača dve odstotni davek. Seveda pa javna dražba ne ponuja le nepremičnin, tam se prodaja tudi zelo veliko premičnin, kjer so obdavčenja zopet drugačna, glede na premičnino. Javna dražba je lahko za marsikoga, ki se o njej ni dovolj podučil, preden je šel v nakup ali prodajo velika izguba in nočna mora, a je, če se zavedate vseh prednosti in slabosti tudi velik dobiček in prihranek denarja. Pri nakupu na dražbah vam lahko pomagajo tudi strokovnjaki, zato ne skrbite, da morate v takšne nakupe sami. Bolje je imeti ob strani nekoga, ki ve kaj počne, kot da se v to spuščate sami in na koncu izgubite več kor pridobite.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.