Monitor, ki deluje na principu tekočih kristalov imenujemo LCD monitor. Tovrsten monitor je v zadnjih 35 letih doživel neverjeten razvoj in je danes praktično v celoti izpodrinil klasične in zastarele katodne monitorje.
Prvi LCD monitor je bil izdelan leta 1968, omogočal je samo dve barvi in sicer črno in belo in imel izredno počasen odziv. Z razvojem tehnologije pa so pričeli z izdelavo matričnih , kasneje pa še barvnih LCD monitorjev.
LCD monitor ima v primerjavi z standardnim monitorjem s katodno cevjo ogromno prednosti, zaradi katerih se uporabljajo tudi v najrizičnejših področjih, kot so letalstvo, vojska in medicina.
Kljub vsem prednostim pa imajo LCD monitorji tudi nekaj slabosti. Ena izmed njih je tudi mehanska občutljivost. LCD monitor s stekleno prevleko čez zaslon je zelo krhek, pri monitorjih s plastično prevleko pa lahko mehanski pritisk uniči celice. Druga slabost LCD monitorja je tudi majhen kontrast in kot gledanja v primerjavi s klasičnim katodnim monitorjem. Vendar pa je tudi najslabši LCD monitor, ki je danes na trgu boljši od najboljšega katodnega monitorja.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.