Ko nam enkrat poteče status študenta in smo tik pred zaposlitvijo se začne dilema kakšno zavarovanje izbrati. Poleg obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki nam ga v primeru, da se zaposlimo plačuje delodajalec ali pa ga v sklopu prispevkov v primeru, da smo zamozaposleni plačujemo sami nam zavarovalnice ponujajo še ogromno vrsto dodatnih zavarovanj. Skoraj nujno je primerno, da si uredimo dopolnilno zavarovanje. To je tisto zavarovanje, ki krije razliko med ceno zdravsvetnih storitev in stroškom, ki ga krije obvezno zavarovanje. Obvezno zavarovanje stroške storitev v večini primerov krije le v določenem procentu in ne v celoti. Ravno zato je skoraj nujno, da imamo urejeno dopolnilno zavarovanje.
Zavarovalnice nam poleg dopolnilnih in obveznih zavarovanj ponujajo še ogromen spekter dodatnih zavarovanj. Med dodatna zavarovanja spadajo zavarovanje za avto, nepremičnine, pokojninsko zavarovanje, naložbeno zavarovanje, varčevanja, življenjska zavarovanja, zavarovanja za tujino, nezgodna zavarovanja, …
Dodatno zavarovanje se večkrat zamenja tudi za dopolnilno a vseeno je tu vmes razlika. Najbolj pogosto dodatno zavarovanje, ki ga v večini izberemo je nezgodno zavarovanje. Razlike nezgodnih zavarovanj v večini primerov drastično opazimo že z večanjem zavarovalne premije, prav tako pa so ogromne razlike tudi od zavarovalnice do zavarovalnice. Medtem ko v večini primerov nezgodno zavarovanje določa premijo v primeru smrti, invalidnosti in pa premijo za preživete dni v bolnišnici, premijo ob zlomu kosti in dnevno nadomestilo za dni, ko smo odsotni iz službe nam zavarovalnice ponujajo tudi dodatna nadomestila ob sklenitvah nezgodnega zavarovanja.
Med dodatnimi nadomestili nekaterih slovenskih zavarovalnic lahko najdemo kritje stroškov za preureditev bivalnih prostorov v primeru invalidnosti, kritje stroškov za medicinske pripomočke v primeru invalidnosti, družinsko rento, štipendijo za dokončanje študija v primeru izgube enega izmed zavarovanih staršev, brezplačno nezgodno zavarovanje v primeru smrti enega izmed zavarovanih staršev, brezplačno svetovanje psihologa v primeru nezgode, ki je pustila psihične posledice, zavarovanje operacij, dnevna nadomestila zdravljenj v zdraviliščih, …
Poleg nezgodnega zavarovanja je zelo pogosta tudi sklenitev dodatnega pokojninskega zavarovanja. Medtem ko je obvezno pokojninsko zavarovanje obvezno in nam ga plačuje delodajalec si s sklenitvijo pokojninskega zavarovanja zagotovimo večjo mesečno pokojnino. Statistike kažejo, da je bilo leta 1990 v sloveniji razmerje zaposlenih proti upokojencem kar 4:1, danes pa je to razmerje precej nižje in sicer 1.5:1 in če se bo trend nadaljeval bo v državni blagajni zmanjkalo denarja za pokojnine, zato so sklenitve pokojninskih zavarovanj vedno bolj pogoste.
Pogosto se v zadnjem času sklepa tudi življenjska zavarovanja, ki določajo premije v primeru vaše smrti in to dobijo vaši najbližji. Ponudba življenjskih zavarovanj je v zadnjem času prirejena bolj na način kombinacije nezgodnega in pokojninskega zavarovanja. Nekatere od življenjskih zavarovanj lahko smatramo kot nekakšne varčevalne račune, ki nam v primeru poškodb krijejo tudi del tega.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.