V Sloveniji imamo dobro urejeno, kaj nam krije zdravstveno zavarovanje. Črno luč na slovensko zdravstvo mečejo predvsem dolge čakalne vrste. Vsak polnoletni državljan ali državljanka mora imeti urejeno zdravstveno zavarovanje. Poleg tega pa je znano tudi posebna oblika zavarovanja, ki je povezana z odhodom v tujino. Obvezno zdravstveno zavarovanje se izvaja s pomočjo Zavoda za zdravstveno zavarovanje, dopolnilno ali dodatno, kot mu tudi radi rečemo, pa se pri nas izvaja s pomočjo treh najbolj znanih zavarovalnic.
Kdo je vključen v sistem obveznega zdravstvenega zavarovanja?
Obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje je pomembno za vse nas. Je pa res, kot že samo ime pove, da je najprej potrebno poskrbeti predvsem za obvezno tovrstno zavarovanje. Pri nas je v sistem obveznega zdravstvenega zavarovanja vključen vsak državljan in vsak, ki se nahaja na področju naše države. Večina od zdravstvenih storitev taka oblika zavarovanja ne krije v celoti, ampak moramo cene kot doplačilo plačati kar sami. Najbolje pa je, da sklenemo dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki krije vsa doplačila, in sicer do polne vrednosti zdravstvenih storitev.
Obvezno zdravstveno zavarovanje po posebnem zakonu obsega zavarovanje za primer bolezni in poškodbe izven dela, zavarovanje za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni. Zavarovanim osebam se pri tem zagotavlja plačilo zdravstvenih storitev, nadomestilo plače med začasno zadržanostjo od dela, pogrebnina in posmrtnina ter tudi povračilo potnih stroškov v zvezi z uveljavljanjem zdravstvenih storitev.
Kaj pa dopolnilno zdravstveno zavarovanje?
Obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje gresta v resnici z roko v roki. S tem ko sklenemo dopolnilno oziroma dodatno zdravstveno zavarovanje, se posameznik zavaruje za kritje stroškov doplačil, ki bi jih seveda v nasprotnem primeru moral drugače poravnati povsem sam. Tako obliko zavarovanja lahko sklene vsak, ki ima veljavno obvezno zdravstveno zavarovanje in je tudi zavezan za doplačila pri rabi zdravstvenih storitev. Vemo pa, da so doplačil in tudi rehabilitacij oproščeni naši malčki, šolska mladina in tudi študenti, in sicer vse do 26. leta starosti.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.