Zagotovo smo se že kdaj zapletli v kakšen pogovor o škodljivosti ali koristih klimatske naprave. Te so sicer nepogrešljive v vročih poletnih dneh, čemur je pripisati vse pogostejšo uporabo. Najdemo jih praktično povsod: v industrijskih obratih, lokalih, avtomobilih, hišah, … Najbrž je že vsak od nas doživel prehlad, boleče grlo ali kljuvajočo bolečino v tistem predelu okončine, v katero je pihala klima, vendar pa ob pravilni uporabi ne bi smelo škoditi našemu zdravju.
Klimatske naprave pogosto nastavimo na prenizko temperaturo in si po možnosti pihanje usmerimo neposredno v pregreto telo. Kadar je zunaj zelo vroče, nam je zaradi tega lažje, vendar pa je olajšanje kratkotrajno, saj prevelika temperaturna razlika in sprememba vlažnosti zraka povzroči reakcijo zgornjih dihal, kar se hitro pokaže v težjem dihanju skozi nos in oteklo sluznico sinusov. To so razlogi, zaradi katerih čutimo glavobol in začnemo suho in dražeče kašljati. Zato moramo vedeti, da klimatske naprave lahko nastavimo le na 5°C nižje, kot je trenutna zunanja temperatura in se poskušamo izogniti neposrednemu vplivu.
Če pa vemo, kako jo pravilno izkoristiti, pa lahko odženemo zaspanost in izboljšamo svoje počutje. Med uporabo klime zapremo okna, preverjamo nastavitev regulacije vlažnosti, prostor zaščitimo pred neposrednim vplivom sončnih žarkov, izključimo klimo, kadar je ne potrebujemo ter nosimo lahka in zračna oblačila.
Klimatske naprave je treba tudi pravilno vzdrževati. Ni važno, koliko časa v letu jo uporabljamo, filter v njih je treba redno menjavati. Tam se namreč hitro nabere prah, žuželke, bakterije in glivice, ki lahko tudi povzročajo različne bolezni. Če ne menjamo tako onesnaženih filtrov, lahko pride pri ljudeh, ki so temu izpostavljeni, celo do kroničnih obolenj dihal.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.