Ste tudi vi za svojega otroka kupili otroški avtomobilski avtosedež, pa ste ga morali že po letu dni zamenjati za drugega? Ja, res je, otroci rastejo kot konoplja, zato morajo biti otroški avtosedeži prilagodljivi, saj jim sicer ne zadoščajo za dolgo.
Pri nas smo na začetku poleg vozička kupili majhen avtosedež lupinico, ki je primeren za dojenčka, nato pa smo ga morali že po pol leta zamenjati za pravi avtosedež, v katerem se je sin pričel voziti obrnjen v smeri vožnje in na zadnjem sedežu, saj so mu zaradi hitre rasti pričele noge kaj kmalu bingljati preko sedeža, pa tudi zaščita za glavo ni bila več dovolj visoko. Spraševala sem se, kateri otroški avtosedeži so dejansko najbolj ugodni, saj nisem želela kupiti nekega dragega, pa čez leto dni še enega, in nato še enega. In prodajalka me je opozorila, da mi dejansko ni potrebno iskati tistega, ki je najbolj ugoden – dejala je, naj raje izberem med otroškimi avtosedeži, ki rastejo skupaj z otrokom.
Kako rastejo otroški avtosedeži?
Pravzaprav so nekateri modeli tako prilagodljivi, da morate kupiti zgolj en sam sedež, pa pokrijete vse otrokove potrebe po varnosti. Kombinirani otroški avtosedeži, ki pokrivajo več starostnih skupin (in se dejansko nanašajo na otrokovo višino) so primerni vse do takrat, ko je otrok dovolj visok, da sedi na sedežu popolnoma samostojno, torej tudi brez tako imenovanega jahača. Zakaj? Ker združujejo skupine avtosedežev I, II in III.
Takšni otroški avtosedeži se sprva namestijo na sedež avtomobila tako, da se jih pritrdi z varnostnim pasom avtomobila, otrok pa je v sedežku pripet s posebnim pet točkovnim varnostnim pasom, ki je del sedežka. Kasneje, ko je otrok že višji, se pas s sedeža odstrani in pričnemo otroka pripenjati z navadnim avtomobilskim varnostnim pasom, hkrati pa mu zvišujemo naslon za glavo. Tako je avtosedež uporaben zelo dolgo in na dolgi rok dejansko prihranite – za sedež ste plačali več, a to je tudi zadnji sedež, ki ga potrebujete.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.