3D tiskanje je strokovni izraz, ki se uporablja za različne slojevite tehnologije. Pri takšnih tehnologijah tiskalniki plast za plastjo nanašajo material ter izdelujejo prototipe ali pa izdelke iz najrazličnejših materialov.
Prednost 3D tehnologije je v direktni uporabi 3D CAD modela. Tega se nato naknadno še računalniško obdela ter uporabi za direktno izdelavo izdelkov, ne da bi se pri tem uporabljali orodja ali kalupi.
SLS tehnologija
SLS 3D tehnologija ali tehnologija selektivnega laserskega sintranja plastičnih prahov je najnaprednejša tehnologija na področju 3D tiskanja plastike. Pri tem postopku vam je na voljo izdelava izdelkov ali prototipov, ki imajo veliko trdnost. Posledično na njih lahko opravljate najrazličnejše funkcionalne teste, ker imajo skorajda identične mehanske lastnosti kot brizgani izdelek iz orodja.
SLS 3D tehnologija je zlasti dobrodošla za razvoje inženirje in oblikovalce, saj lahko z izjemno nizkimi stroški v najkrajšem času pridejo do prvih izdelkov.
Še druge oblike 3D tiskanja
3D tiskanje ima svoje korenine v letu 1981, a vzpon tovrstne tehnologije se je pričel šele po letu 2009. V tem času so se pojavili prvi komercialni tiskalniki. Cenovno so postajali veliko dostopnejši. Dandanes pa se 3D tiskanje oziroma 3D tisk pojavlja na vse več področjih dela.
3D tiskanje delimo na več oblik. Na voljo vam je FDM ali nalaganje s spajanjem, že omenjeni SLS ali selektivno lasersko sintranje ter SLA oziroma stereolitografija. Pri 3D tiskanju je možna uporaba najrazličnejših materialov. Najpogosteje pa se na tem področju dela uporabljajo polimeri oziroma plastika in kovina. Izbira materiala pa je seveda pogojena z vrsto tehnologije.
Računalniško zasnovan 3D model
Predmet, ki ga želite natisniti, mora biti obvezno v računalniški obliki. Naredi se ga z oblikovanjem v različnih programskih okoljih CAD ali pa kar s 3D skeniranjem. Nato se pripravljen računalniški 3D model nareže na plasti, in sicer s pomočjo posebne programske opreme. Tiskalnik v nadaljevanju poskrbi za izrisovanje ter združevanje plasti, eno za drugo. To počne vse, dokler ne nastane končni izdelek.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.